Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Plug Batuje opća tema

+8
vica022
reider 1
Dubravac
iwanho 1
Krumpironja
tomotraktor
Tomo Vinković Požega
Admin
12 posters

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 04.04.15 22:04

iwanho 1 je napisao/la:S obzirom na poslikanu širinu brazde, zanima me kolika je udaljenost zadnjeg kraja lemeša od plaza.

Plug Batuje opća tema - Page 2 Batuje%20za%20TV

Eto me, ispričavam se što nisam odgovarao, nisam imao vremena bounce

Udaljenost zadnjeg kraja lemeša od plaza iznosi 28 cm.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 04.04.15 22:23

Do prije par godina imao sam ovakav plug i bio sam zadovoljan njime, samo što mi se znalo dogoditi da uštopaju biljni ostaci ispred noža, ali to se događa sa svim plugovima koji imaju nož umjesto rotirajućeg crtala. Nož sam izbacio i napravio crtalo od pile cirkulara za drvo. Evo dvije stare slikice koje sam iskopao iz kompa na kojima se malo vidi plug. Također kada sam prodao TV-420 i kupio TV-731, stavio sam mu veći lemeš tako da mogu sa ovim većim TV-om hvatati širu brazdu, i to je dobro funkcioniralo.

Plug Batuje opća tema - Page 2 11m9mki

Plug Batuje opća tema - Page 2 2quspif
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by reider 1 04.04.15 22:54

Da ovaj Lemež imam ja ugrađen neoriginalno na Posavec 2x12" i uzima normalno 12" bez problema.Koristim noramlno ovog na kojem je crvena crta nacrtana jer je desni,al ovog drugog od mog razmontiranog pluga Batuje virojatno sam ga bacijo na odpad.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.04.15 21:43

Šteta što je smotan, to obično bude teško ili nemoguće popraviti. Ako se obični jednobrazni plug smota, on se uglavnom može još koristiti jer se onda štima drukčije od ispravnog, uzimajući u obzir da je smotan. Otac ima neki mali jednobrazni sa kopčanjem na šinju kojem je malo smotan gornji nosač, al može se koristiti takav. Al kad se smota dvobrazni ili prekretač, tu nastaju veliki problemi jer se brazde više ne mogu uskladiti. Na kojem dijelu je smotan?
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by reider 1 05.04.15 22:23

Točno tak kak kažeš.To se desilo negdje odmah napokon kupnje TV 826 traktora-inače od 1992,pa do 95 godine,jer poslije toga smo do kraja,kad je bijo kod nas do prodaje 826 orali samo jednostrano,jer se nije moglo poštelati istostrano brazda.Nisam ni imao nikakvih izkustva oko štelanja plugova,pa se to dogodilo,ali nije mi bilo,da unaca zamolim za pomoč kod štelanja.
Savijo se normalno pa gdje drugje ko na svornjaku uzdužnog nosača,koji je otokaren na okroglo i ide kroz glavo okretanja pluga.Kakvog mu je prosijeka neznam-možda fi 40.
No taj plug smo preradili uplug za brazde za sadnju i izvađenje krompira.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by iwanho 1 05.04.15 22:50

Tomo Vinković Požega je napisao/la:
iwanho 1 je napisao/la:S obzirom na poslikanu širinu brazde, zanima me kolika je udaljenost zadnjeg kraja lemeša od plaza.

Plug Batuje opća tema - Page 2 Batuje%20za%20TV

Eto me, ispričavam se što nisam odgovarao, nisam imao vremena bounce

Udaljenost zadnjeg kraja lemeša od plaza iznosi 28 cm.

28 + 5 =33
Dakle 33 cm je po mojem mišljenju največa širina brazde za taj lemeš. I to je u teškoj zemlji dosta problematično jer jedan dio zemlje ostane neizoran.
U jako laganoj zemlji se greške kod oranja toliko ne primjete jer se zemlja rasiplje.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.04.15 23:06

33 cm hvatam u lakoj i srednje lakoj zemlji, oranje ispadne odlično, čak bolje nego kad uzmem užu brazdu. Ova zemlja koju sam orao na slikama je srednje laka. Ako orem težu zemlju, tada sužavam zahvat promjenom bočnog nagiba pluga, zahvat se smanji za par cm što je taman širina lemeša. Plug uvijek kvačim na sredini traktora. Godišnje uslužno poorem 50-60 vrtova, sve ih i frezam i svi me nagodinu zovu ponovno i tako već godinama...
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by reider 1 11.12.15 20:26

reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 11.12.15 21:40

Fale mu crtala, ali da je u Hrvatskoj (Zagreb i sl), došao bi po njega za te novce. Otac želi kupiti...
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Krumpironja 12.12.15 0:38

Ma mislim da ti crtala nisu problem, možeš kupit naknadno i stavit, ja bi volio imat i predoluznjak da mi bolje zaorava, kad dublje orem koše zaorava, ili barem deflektor i on pomogne
Krumpironja
Krumpironja
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 718
Join date : 13.01.2014
Age : 28
Lokacija : Kras,Krk

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by reider 1 12.12.15 4:13

TV Požega, nije SLO toliko dalje od Zagreba.
Na ovome plugiču po mome ova oriđi su crtala(noževi)obavezni. Kad sam jih ja skinuo, nije više orao ni metara. Samo ga povukne prema sredini i kraj priče bilo. Zašto neznam. Ko da bi mu pomognile držati smer. No moj je več tada bijo malo savijen, pa ga možda još zato vuklo u stran.
Predplužniki ovdje na tom plugu ne dođu u poštev, jer je prekratak po mome. Obavezno mu je crtalo, a kamoli nek staviš još tada i predplužnik.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by vica022 12.12.15 22:56

Crtalo je jednostavno noz koji odseca gornji sloj zemljei smanjuje otpor pri prodiranju pluga u zemlju. Cuva celo daske da se mnogo manje hada ali ima manu da hoce da stopa zetvene ostatke. Zato nije lose napraviti kontra noz koji se vari za donju ivicu daske i ranika i odseca plasticu odozdo ali nemoze da stopa. Ja to hocu da odradim na mojim plugovima od noza freze

_________________
Plug Batuje opća tema - Page 2 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 12.12.15 22:59

Ozbiljno sam razmišljao o izbacivanju crtala i ubacivanju kontra noža zbog štopanja trave, ali nisam još naišao na tuđa iskustva pa bi bilo dobro da ako netko ima kakvog iskustva sa tim kontra nožem podijeli s nama

Plug Batuje opća tema - Page 2 Fmiao
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by vica022 12.12.15 23:18

Kod nas ih ima nekoliko na plugovima i super se pokazalo resenje jer nestopa travu i ostatke a reze odozdo kao noz. Ja sam jesenas morao i tocak i crtalo da skinem koliko je stopalo u oranju kukuruzista. I to jednobrazni visokog klirensa pa nije pomoglo dok sve nisam poskidao. Do sledece sezone ce biti obavezni bar kod mene. Ovako daska odvaljuje zemlju kako ona hoce i dosta teze za vuci

_________________
Plug Batuje opća tema - Page 2 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by reider 1 13.12.15 18:35

Sa tim Batuje na crtalo "nož" obaveza je, da podoravaš tarupirano-mleveno kukuruz, inače je užasan posao. Mi smo kad smo radili sa njim imali do kraja očiščeno njivo, jer se kukuruz vozila kuči za seckanje za nastilj i krmo, pa nismo imali problemova.

Kod nas NI JEDNOG nisam vidijo raditi sa tim dolnjim nožkom na lemežu!. Al sam kod sebe siguran, da je najbolje riješenje visoki klirens i zubasto tanjurasto crtalo na pravi višini, koje presijekne ostatke bilja, jer ak ga nema, oni počinje se ŠOPATI oko vertikalnog nosača plužnih tijela, pa vučeš sve za sobom.
U masni zemlji taj nožek sprečavao bo na kraju brazde kod podigovanja pluga padanje zemlje sa desk i pala bude upravo u vriejmenu okretanja traktora u travo pored njive. I češ psovati.
Nastajat čejo još veče sile na cijelo plužno tijelo, koje bi inače radile silo na gornji uzdužnji nosač, što je jako važno kod težkih zemlja, koje ponekad savijeju plužna tijela. Moja ocena-ne sviđa mi se!.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by TomoVinkovic420 18.03.16 19:05

Sta mislite ovom plugu, nudi mi ga covjek za 170KM/85e

http://www.olx.ba/artikal/20387818/plug-plugovi-za-traktor-tomo-vinkovic/
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 18.03.16 21:40

Koliko vidim, to je Batuje plug u ok stanju, lemeš izgleda dobar što znači da plug nebi trebao biti ishaban. Kopču je netko malo prepravljao, pretpostavljam da joj treba remont. Nedostaje crtalo ili nož, obavezno namontirati. To je inače po meni najbolji plug za Tomu serije 400&500, imao sam ga. Ne znam kako se kreću cijene kod tebe, ja sam svoj prodao za 1000 kuna (cca 130-140 e) jer se tako kreću cijene kod mene.

Ovaj za vađenje krumpira možeš smatrati kao gratis jer nije nešto "majstorski" napravljen.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by TomoVinkovic420 18.03.16 22:12

Pa eto daje mi ga za 85e bez ovog za vadjenje krumpira. Kopcu cu ja uraditi i fino napraviti. Probat cu jos spustiti cijenu jer nema crtalo. Hvala
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 18.03.16 22:33

I kopča je u dosta lošem stanju, ona je dosta bitna jer ako se klima i ima lufta, teško se plug naštima, ali uz malo truda možeš ju reparirati. Ako ga uzmeš, savjetujem ti da si napraviš crtalo kao moje na gornjim slikama, od pile cirkulara. Puno bolje radi od noža, ne štopa travu kao nož nego ju presječe
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by TomoVinkovic420 22.03.16 17:07

Evo kupljen plug, uspio sam spustiti cijenu na 75e i prezadovoljan sam, Moram reparirati kopcu i napraviti crtalo. TV Pozega imas li jos koju sliku tog tvog3pluga, da vidim crtalo?

Plug Batuje opća tema - Page 2 OlriKXg
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Tomo Vinković Požega 22.03.16 21:29

Na žalost nemam, jedva sam i ove dvije iskopao. Plug sam prije par godina prodao, završio je negdje u Dalmaciji. Nije to komplicirano za napraviti, na nosač (flah dimenzije otprilike 50x10 ili sl) navareno je obično tokareno kučište u kojem se nalaze dva obična ležaja i osovina. Na osovini je šajba od cirkulara pričvršćena vijkom isto kako je pričvršćena i na cirkularu, znači sa dva dekla. Nacrtao sam skicu, nadam se da je dovoljno jasna. Šajba treba sjeći zemlju oko dva cm više od plaza pluga, pa okretanjem osovine i kućišta naštimaš položaj šajbe u odnosu na plaz.

Što se tiče dimenzija, mogu samo otprilike reći da su ležaji bili oko 40-50 mm vanjska mjera, širina kućišta također oko 50 mm, a promjer šajbe - što veći možeš upasat, to bolje.

Plug Batuje opća tema - Page 2 R2ungo
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by TomoVinkovic420 22.03.16 22:12

Hvala TV Pozega, moram samo da nadjem lezajeve i kuciste, ovo ostalo imam sve.
TomoVinkovic420
TomoVinkovic420
član
član

Broj postova : 457
Join date : 04.06.2014
Age : 26
Lokacija : Bosna i Hercegovina

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Admin 22.03.16 22:53

Pozdrav

Eto ti još modela izrade.

https://agro.forumhr.com/t460p100-plugovi#12446

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by vica022 23.03.16 12:04

Zasto se to mucite sa izradom tih crtala koji cesto hoce i gusiti ostatke mase kad ima mnogo prostije resenje. Jedan noz se zavari za ivicu plaza i zavari se i za raonik i sece zemlju sa donje strane . Jedno prosto resenje koje se jako dobro pokazalo i nestopa travu. Prosto da prostije nemoze biti i samo treba ko zna da zavari dobro po mogucstvu bazicnom elektrodom
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by ssucur 23.03.16 18:06

Dobro rešenje Very Happy
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

Plug Batuje opća tema - Page 2 Empty Re: Plug Batuje opća tema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.