Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izrada ogrijevnog drva

+14
reider 1
Tomo Vinković Požega
Krumpironja
tony5
batek
Dubravac
darko123
iwanho 1
tomotraktor
TomoVinkovic420
fireman.peter
ssucur
abarth
Admin
18 posters

Stranica 22 / 24. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next

Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 04.03.17 10:20

Uslikani trenutak prošlog dana kod sakupljanja drv. Danas poslijepodne rušim samoposušene Jesene pored potoka. Nešto sam več jučer radijo kod potoka. Srušijo na kontra stran, od moje parcele, pa onda lancem cimao nazad sa TV-jem. Bilo muke, jer mi se zaglavijo trupac u strugo potoka. Kad sam mukama isusovima u dvim dijelovima povukao drevo na svoju stran, sijetijo sam se, da imam gore kod kuče pored Goldonija prikačen podizni drog sa trokutom za vučenje trupaca Rolling Eyes (nemojte se sad smijati). E danas idem rušiti največeg, a drog sa vučnim trokutom, prikačijo sam Zetoru, da je za sigurno. TAj je jedanput debliji trupac, al Zetor se itak treba namazati i razraditi, da ne zablokira i zahrđa u šupi heh.
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0052
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 04.03.17 18:51

Danas poslijepodne, nastavili sa sakupljanjem. Srušijo 3 Jesene suhe. Najdebliji i jedan najmanji pali na suprotno stran potoka, al jedan pao na našo parcelo. Zanimivo, da mi najmanji radijo največe problemove. Na sliki najdebliji. A jer je susjedna parcela više nego naša, prevlačenje na našo stran nije radilo nekvih problemova, pa maka je dreva nešto deblija:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0053
NAjtanji pao uzbrdo, kontra strane potoka. Htijo ga povučti na našo stran. Uzeo najdužu sajlo, da stojim sasvim najdlje od potoka, jer stoji voda tamo, i mekano ja jako. Nisam ni počeo vučti, kad nešto pukne. Vidi vraga, izvukla se uha sajle skroz škopce(elemente pričvščivanja sajle u obliko uhe).
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0056
KAd riješim situacijo sa lancima umijesto sajle, zaglave debele grane u panj i stoječe drevo pored, i samo sa cimanjem jakim izvukao sam se sa situacije. Razkopao do dobra dravnjak, al ne možeš tu ništa. Bude se nazad zvozilo, kad bude suho.
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0055
Sutra, akcija ponovo. NAručijo sam si i pomagača, snažnog za kalanje svedrom heh. NAdam se, da ne zaboravim koje slike napraviti.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by sokol 05.03.17 9:17

Vidim, da si aktivan reider 1. I meni ne padne uvjek tamo gdje treba, ali sa vremenom bit če bolje.

Negdje sam gledao jedan video, gdje su umesto obične kajle-zagozde,upotrebljavali hidrauličku, tako da jim je uspjelo srušiti trupac uzbrdo, iako bi lakše pao nizbrdo.
sokol
sokol
član
član

Broj postova : 70
Join date : 26.09.2016
Lokacija : SLO-Savinjska

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 05.03.17 12:17

Prekjučer popodne, dok nije bilo jačeg vjetra sam oboril staru vrbu na livadi.
Jučer je slijedila obrada i doprema doma jednog dijela.
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23580612
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23580609

Prvi komad pri panju
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23580611

Probal sam sjekirom za kalanje raskoilti prije utovara, ali drvo je mekano i uopće ne puca. Samo se deformira oko sjekire i poslije sam sjekiru jedva izvadil.
Kad bu to najbolje kalati sjekirom?

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by vica022 05.03.17 12:52

Kad se malo prosusi lakse se da cepati ali vrba je opsteno zeznuta za cepanje pogotovu starija. Najbolje sto tezu sikeru i drveni bat i udru u krupnije komade bar.Ili gvozdeni klini za cepanje.
Rejderu te stegice za sajlu nisu bas idealno resenje kad su jake sile u pitanju. Ili se zapresuje sajla sa cevcicama predvidjenim za to ili moze i tta spojka posluziti ali na drugaciji nacin vezivanja. Kraj sajle malo produzi od zadnje stegice i savij ponovo u kontra smeru i dodaj jos jednu onda stegicu u sredini takoreci. Onda ces imati 3 stegice na jednom kraju sajle i nemoze se iscupati tako lako. Ja vezujem samu sajlu u cvor bez icega i to je najace i samo moze puci sajla a da se iscupa nema sanse. Mozes i tako uraditiIzrada ogrijevnog drva - Page 22 005
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 05.03.17 15:53

Vica,
hvala na savjetu. Jel treba čim više prosušiti vrbu? Imam dva čelična klina pa budem videl tko bu pametniji.  Laughing

Postoje standardizirana spojna sredstva za sajle.
Mogu se koristiti i U stezaljke uz jezgru ali se treba pridržavati normi.
U preporukama piše da na preporučen broj stezaljki treba povečati za 2.

http://lenger.hr/katalozi/pribor.pdf

Kod kolege reidura vidim samo dvije. Vjerujem da sajla nije tanja od 8 mm, a za tu debljinu bi trebale 4+2=6 stezaljki i jezgra koja također ima svoju funkciju . Kroz jezgru prolazi škopac.

To bi bilo pravilno, a ovaj način koji predlaže vica sigurno drži. Jedino oštećuje sajlu jer sajla nije predviđena za savijanje na tako malenom promjeru. Ostaje nam za izabrati, prema preporukama pa skuplje ili "po domaće" pa smanjiti trajnost sajle.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by Tomo Vinković Požega 05.03.17 17:52

Vrba me izmorila prošlo ljeto, cijepao sam takve komade, doduše sa električnim svrdlom-kalačem. Da nisam imao kalač i da sam morao cijepati ručno, utovario bi svu tu vrbu u prikolicu i nekome ju poklonio sa dostavom, od sve muke. Primijetio sam da se bolje cijepa suha, ali vrlo brzo upija vlagu, čak i vlagu iz zraka, npr. za kišnog dana. Lakše ju je bilo cijepati ako je suho vrijeme nekoliko dana. Ako je npr. jučer padala kiša, teže se cijepala, iako kiša nije padala na cjepanice, tj. bile su pokrivene. Znači, iz mog iskustva, vrba za cijepanje treba biti što više suha. Na kraju sam ipak sve uspio iscijepati, pametniji je popustio jocolor

Energetska vrijednost vrbe je malena. Suha gori odlično, ali brzo izgori i grije samo dok ima plamena. Ne treba ju cijepati presitno jer tada doslovno plane u peći, i treba ju dobro uskladištiti na suhom mjestu. Ovakvi debeli komadi kao tvoji iwanho su odlični kad se kasnije prosuše, čak mogu i zadržati vatru neko vrijeme. Tanki ogranci od vrbe koji su samo precjepljeni izgore kao papir. Mislim da vrijedi duplo manje nego neko pravo drvo, ali koristio sam ju jesenas u periodu početka loženja. Uštedjela mi je dosta "pravih drva" jer je za period jesenskog loženja sasvim dovoljno jaka, čak i bolja od npr. bukovine jer je u tom razdoblju teško kontrolirati vatru da ne bude prevruće u kući, a da se vatra ne ugasi. Vrba je taj period odradila odlično, i uštedjela mi dosta bukovine koju sam pripremio za zimu.
Tomo Vinković Požega
Tomo Vinković Požega
član
član

Broj postova : 464
Join date : 12.03.2015
Age : 41

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 05.03.17 18:48

Tomo, hvala na opširnom odgovoru. cheers

Moral bum napraviti malu reorganizaciju smještaja traktorskih priključaka i osloboditi jugozapadni prostor pod nadstrešnicom. Možda tamo, barem ovi deblji komadi, ostanu skroz do jeseni, a onda kalanje i direktno u šparet.
Trenutno temperature nisu jako niske i već sad miješam friško granje sa suhim drvima, a na jesen prvo potrošim sitna okrugla drva.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 05.03.17 18:49

MA znam ja oko tih spojeva sajl nešto, al svi znamo kako je sa tim. Napraviš najjednostavnije, pa onda pokušaš, ak funkcionira...
Sajla debela 10mm. Imam namiještene po dvije stezaljke, kako jo vi zovete taj element. JA po domače zovem ju "žabe". Al imam još dviej kod kuče, pa ču namijestiti još dvije, i još dve jače pritegniti. ZAista sam mislijo, da če dvije izdržati. JEzgre poznajem sa radova na popravku samoutovarke. One ti trebajo obavezno, ak nešto oštro zakačiš skroz sajlino uho, da ne ošteči je. Al ovdje klin traktora, i kuka šumarskog lanaca nije nešto oštro, pa je nisam ni nabavijo.

Oko vrbe- nemojte me ni siječati na ovaj "ratni zločin", kad ja cijepao tog vraga. A cijepač imao novaj, pa nisam imao pojma raditi, al naljetijo na to staro veliko debelo mokro vrbo. Kako je kazao TV POžega, drogom natovariti na prikolico, i nekome dovesti za đabe na dvor, samo da se je izbijegneš. No sad više nema nijedne. bile divje pored potoka, al propale obadvije.

Molim te, kako si računao, koliko treba imati stezaljk za moj primer uhe sajle, gledajuč na jednoj strani(za jedno uho)?

JA si ne terem glave više sa kajlami il sličnim, da raztučem ove kratke tanjure drva. Šteta misliti. Samo motorka il cirkolarka na potrebno veličino. NEk trpi radije ona nego ja.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 06.03.17 18:43

Isprobano kalanje "na olin" (okolo). Ide zadovoljavajuće, ali treba uzimati čim tanje. Rješeno bu to ovih dana.
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23583524
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23583521
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 23583522

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 09.03.17 19:31

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0064
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0071
U suboto ima da so drva sva kot kuče. Počela se vožnja kuči, jer se put šumski dobro osušijo. A i traktor dobijo je svoj prvi posao, kojeg obavijo bez problemova. alien
Sajla az vučenje dobila je treču stezaljko, da se opet ne izvuče, a ona ne ide v bog zna kakav ostri kut, jer omotana je oko malenog kotačiča:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0068
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 12.03.17 19:46

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0081
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0082
Kalane drve dovedene kuči. Između 7 i 8 metara. Granje razpilene, ostalo je samo mlevenje tanjih grana.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 23.03.17 10:54

Opet radovi u šumi. Komšijo zamolijo, nek sruši dreva izza moje šupe sa stroejvima, da se nešto neugodno u oluji ne dogodi. Sumnjao sam i, da jedna dreva na pola je suha unutra, što se na kraju pokazalo za pravo. 4 sata radova sa vitlom obavijo drugi komšija, koj te stroje ima:
Stanje izpred posla:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0003
Posli ideju dobro:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0004
Dreve na kraju navučene između šupa:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0007
Dobar posao se zalije naravno sa ustrezno robo!
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0005
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 27.03.17 8:20

Ova je trebala pasti na mjesto od kud je slikana prva slika, no, nije posluhnula. Preveć je visjela na kontra stran pa ni plastične i drvene kajle nisu pomogle, a čelične nisam imal sa sobom.

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 WP_20170325_14_51_41_Pro1

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 WP_20170325_14_32_46_Pro1

Slijedi rezanje vrha da se spusti na put i onda malo vitlanja.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 27.03.17 11:53

No ne vidi se panja. Virojatno skrajno desno na sliki. Htijo si jo baciti na dole po žlebu po putu, pa pala popreko puta. Da, ak je jako nagnuta, ide ona po svojom putu.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by iwanho 1 27.03.17 16:20

Stavil sam krivu sliku, sorry. Na ovoj se vidi panj i kak je bila podrezana.
Bila je nagnuta u smjeru plavog kruga. Planiral sam da padne u smjeru crvenog krugaili čak desno od crvenog kruga, ali nije išlo.  Sad  .
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 226ab426-8eaa-469d-9c90-a073b27bbe8c

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 27.03.17 23:16

Dobro, ni od ovdje neče biti težko jo izvučti po dijelovima. Samo je važno, da se ne pretirava z dužino odpilutog trupaca, da se može šlajdrati ga i sa laganim traktorom be zvitla. PA maka je to 2 metara. JAko debela dreva je vidjeti, al malene smreke dobiče svijetlo, kad je ne bude više. No ja preuzeo posao, kot pripreme drva za susjedo staro ženo, pa neznam, kad budem to sredijo. No kuči čejo voziti sami, pa bude nešto posla manje za mene i muka.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 06.04.17 21:13

Evo momčad opet bilo posla oko drva. Danas nacepal prvo prikolico i dostavijo komšiji(ljeva kuča na vrhu brega). Vozilo se po tom ozeljenetom jarku na gore do njive, pa desno oko nje, i između kuč na vrh brega. Jedva išlo, jer sam prikolico prikačijo na trokut straga, pa za to bilo 30 cm predaleko prikačeno oje. Kotači jedva su se dodiravali zemlje. Nadalje neču tamo voziti i idem po 100metara daljem putu.
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0009
Nalaganje prikolice i napunjena, malo pred odlazom:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0006
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fotografija-0007
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by Admin 27.04.17 23:57

Pozdrav

Vrapčanska ulica Zagreb, autor fotografije Z. Hruškovac. Fotografirano uz ulicu, uslužna izrada ogrijevnog drva.



Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fb_img10

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fb_img11

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Fb_img12

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by Admin 03.10.17 21:49

Pozdrav

Tomo Vinković 826 drva Daruvar, hvala na proslijeđenim fotografijama.

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 30464354fa


Izrada ogrijevnog drva - Page 22 30464355vw


Izrada ogrijevnog drva - Page 22 30464356wg


Izrada ogrijevnog drva - Page 22 30464357kp

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 08.10.17 20:50

Prvi testi:
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 20171007162104resized
A kad je pao mrak, sijeli po meni na daleko najljepše mijesto ovdje na okolo- preša kod komšije za popivanje:) Sve napraveno sa čutom i srcem!
Izrada ogrijevnog drva - Page 22 20171007184745resized
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by Admin 10.10.17 23:53

Pozdrav, radi cjepač Krpan nema s njim šale. Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Thlumb10 Ovo zadnje je zanimljivije, još kad bi bila harmonika, narodno veselje. Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Huhujj10

Ako traktor onda Zetor Bužim BiH.


Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Yeah-b10

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 11.10.17 19:55

Taj Zetor ide da. Puna prikolica tih drva teža je velika. Ali taj maleni moj Zetor sporo se kreta kao puž. NO meni zadovoljava potrebe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Izrada ogrijevnog drveta

Postaj by tomotraktor 14.10.17 19:22

Evo nešto već viđeno,  jako koristno kad fali ruku.


Drva nikada viška lijepo vrijeme pa se može još raditi vani.  Ovo što režem je lijeska.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by reider 1 14.10.17 19:54

Ma da, ali nisam na ovo oduševljen. Stvara buko i radni trošak osjetno je veči, nego kod cirkolarja. A naravno da ide. ZAšto ne bih.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Izrada ogrijevnog drva - Page 22 Empty Re: Izrada ogrijevnog drva

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 22 / 24. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.