Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kosilice & žetelica BCS

4 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 19.03.16 19:10

Nek me vrag uzme. Al toga nisam do sad čuo. Ima nekve lance pored kotača kod kučišča. Zanimivo. I to otvorenog tipa. Bez zaščite. Toga nisam ni vidijo nikad, kamoli vozijo.
Ovo bile su broj 1 u tadašnjim vrijemenima od kosačic, al nasljedile su jih kroz noč traktorske.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Admin 22.03.16 0:25

Pozdrav

Nisam to znao da ih ima i danas novih bez diferencijala sa difom znam ima ih radi ih Indija, u mojem selu  ima cca   9.  kosilica  sve su dizel izuzev od tetka na benzin petrolej, nitko to ne koristi više za košnju izuzev nešto malo zelene trave ili djeteline za stoku i to voze na malim traktorskim prikolicama kući, poslije 90. godine kad je bio slobodan uvoz masa ih je kupovala vani ili kod nas iz uvoza nije bilo ni carine ni poreza za poljoprivredne strojeve, do 90. godine bile su tri kosilice samo u selu i radili su uslužno košnju po selu i žetvu žita, no vrlo brzo su otišle i one u zaborav jer je teško sa njima raditi ako moraš hodati za njom i brdoviti teren,  traktorske rotacione ili roto kose preuzele košnju. Ili znali su ljudi kombinirati i traktorsku kosu i BCS.

Nije mi jasno ono sa blokadom: kada nema blokade ako je neravno sama skreće ili kad naleti na gust busen trave, ja sam kosio sa IMT 506 i to sam se na kosio i napatio nema diferencijala i kad zapne za mravinjak lijeva ili desna strana kose u travi jer ga ne vidiš zaokrene ti kosilicu u stranu jer je pod blokada dom mtk kosilica  konstantno, da nije onda bi prokliza o pogonski kotač lijevi ili desni ovisno, pod blokadom diferencijala teško je kositi stalno ide kosilica malo lijevo malo desno ako je grbavo naravno i visi na stranu teren. Kod nas trava je velika i gusta  ako se po-gnoji npk gnojivom i ima kiše dovoljno tako da ima i tu nešto.

Sve ovisi o našoj  financijskoj moći tako ćemo i kupovati ako ćemo moći no većinom nije tako,  što se kosi i gdje, koliko se kosi, što se nudi za prodaju u okolici gdje živimo,  dobra je verzija i plin samo plin je uvijek alternativno pogonsko gorivo plinska instalacija nije jeftina u godini dana  kosimo samo jedan period ostalo kosilica miruje, koliko je to isplativo to će znati svaki gospodar svoga imanja. Dizel alternativa lož ulje kao povoljnije gorivo.  

Nove BCS kosilice i žetveni pribor za iste radi Indija to je sad in  zemlja   za proizvodnju poljo-mehanizacije.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by iwanho 1 22.03.16 8:16

Kosilice-motokultivatori bez diferencijala uglavnom imaju mali razmak kotača i kod okretanja jedan kotač lagano proklizi jer su uglavnom relativno lagane.
Kod kosilice tipa BCS bez diferencijala, o kojima se piše, mora postojati mogućnost isključivanja pogona na jednom kotaču jer inače ne bi bilo moguće okrenuti smjer. Držim da to rješenje i nije za tu namjenu tak loše, pogotovo na većim kosinama, samo se treba priviknuti na upravljanje.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 22.03.16 11:06

Pa i ova kosilica sa diferencijalom ima blokadu diferencijala da bi odrzavala pravac na ravnim deonicama, a i kao prevenciju proklizavanja na klizavom i mokrom terenu.
I kod nje je potrebno odbokirati blokadu da bi mogla skrenuti/okrenuti, tako da je to stvar licnog afiniteta.
Sto se tice rada na plin, smatram da je to odlicna opcija iz vise razloga. Za mene je najbitnije da su manje vibracije i buka, odnosno bolja udobnost u radu.
Sto se tice cene kostanja plinskog uredjaja, po meni je ona zanemarljiva-sve to se novo moze uzeti za 50-60€..

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 22.03.16 18:42

Ivanhoo i Vica uskoro sve su kazali.
Admin, upravo zato sam doradijo našo BCS, jer ju je uvijek malo vuklo u stran kod kosidbe. PA nije niko znao zašto. Ja sam shvatijo nakon dosta godina iskustva, da ona siluje u desno zbog teže desneg dijela kosilice. Ljeva lagana ko pero. ZAto sam tam ostavijo uteg i sada piči ona ravno. I kad imaš uključeno blokado prije ona je svejedno sporo počela skretati desno. To so ljudi mi kazali, da nije istina. ALI JE!. Sporo počinje kretati ona zbog ZRAČNOSTI između zupčanika i težine desnog kraja. Desani kotač se uvijek propada u tlo malo, al laganiji mal oje brži, jer vozi lagano po površini terena.
Ak koj u to ne vijeruje, njegov je to problem. Zračnost može se iztestirati tako, da uključite blokadu na tvrdom terenu i sa svu silom ruk vučete u bilo koju smijer. Una mrdne sa grebenom uskoro za više od 5 cm.
Neznam, koliko se izplati preraditi na plin. Odvisno od količine radova. Ovdje kod nas nitko ništa sa njimi ne radi uskoro, pa mi to se čuje smiješno.
Krajem 70 godina kod nas bilo je samo par kosačica. Bile su tada ALPINE, al koj imao BCS bijo gospodin. Taj je radijo uslužno okolo. Odmah početkom 80 bijo je pravi buuum kosačic, kako BCS-a kako Mute. Kosijo na ruke ovdje okolo nije 80 godinama više nitkko nije. Nekvi su željeli kupiti povoljnije, i kupili motokultivator. Al dosta jih se onda žalilo u visokoj travi. ZA malo travo išla je ona bez problema.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Admin 22.03.16 22:56

Pozdrav

Dođeš i iza bereš imaš izbor lol!



_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 23.03.16 5:58

HEHEHE, ko pčele:)
Nek mi svi ovi oproste, ali ovi svi su travo samo zgazili. Ovdje za njimi trebao bude jedan sa rotacijono iti kositi. Kada ovi zgaze i malo u sredini pokose, onda oni više ne možedu kositi, jer če šopati greben.

Muzika dobra hehe. NEko udara na bariton ko vrag hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 23.03.16 15:09

Gledao sam ovo srecanje vise puta i po meni je ovo skup za svaku pohvalu.
Nesto kao kod nas "Kosidba na Rajcu", samo kod nas u Srbiji je to jos tradicionalno sa kosama.
Devojke nose vodu i postavlja se tradicionalna hrana za kosace. Sviraju trubaci.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 23.03.16 19:22

Poštovani Mirosti
Sličnih srečanj na svih zemljama je. Možda malo priradena narodnosti ljudi. Organizatori su tako društva, ponekad kuče poljuprivrednika, koje se nadaju od srečanja zaslužka od piča i jela(jesensko komušanje), ponekad i občine, na praznik občine. No ljepo, da se nešto događa i ljudi se druže i upoznavaju.

ZAnimivo, moj komšija upravo ove dane prodava kosačico traktorsko IMT diskasto 165 i bude kupijo još jedno BCS samohodno 622, koju jedno več ima kod kuče od prije. Kosačica samohodka 622 može kositi odmah nakon kiše, pa ne uništi ništa kaže. Osim jačeg šopanja grebena nema štete. Razlog: Brdovit teren i traktor razore previše kod kosidbe i sakuplja pored previše zemlje u mrvo. Ponekad, duge godine nazad, izposojal si je i našo, koja je ista ko njegova. No kod njega više je ljudi, pa možedu kositi dvima kosačicama, al kod mene sve ovisi od mene-solo varijanta heh.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 08.04.16 21:09

Eto ljudi moji. Samo za vas uslikao u zadrugi u susijedskom selu nov radni heder za kosačico BCS. Ima sve, što je predvideno, da treba tamo biti na tom kosijonom grebenu. Znači prišaraufaš komplet i štarataš. Cijena žao mi je zaboravijo sam, al mogu vam garantirati, da je između 325 i 375 EUR!. Sredne cifre ne sijetim se.
Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Fotografija-0002
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 12.04.16 21:16

Uslikana kosačica na sajmu Komenda ovog mijeseca. Ovo je polovna kosačica, ali do kraja na novo sređena. A je bila za prodaju. Mali kotači, široka. Neznam cijene, jer me nije interesirala. Kažu ljudi, da su bolje ove sa manjimi kotači za brdovit teren.
Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Fotografija-0040
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by vica022 14.04.16 7:57

Lep primerak nema sta . Sredjena kao nova sto rekli a manji tockovi vrede jer je sporija a kosa ima istu brzinu i mnogo bolje ce i kositi a lakse je i hodati za njom .

_________________
Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 14.04.16 8:35

Ma nije bas neka razlika u brzini izmedju malih i velikih tockova.
Recimo, u prvoj je brza sa malim tockovima od 407(koja spada u brze kosacice).
Moj plan je bio da radi brdskog terena uradim drugi par ulaznih zupcanika u menjac i tako usporim sve brzine za 15-20%.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by iwanho 1 14.04.16 11:03

Vjerojatno su mjenjači usklađeni s kotačima pa zato imaju jedne i druge približno istu brzinu.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 14.04.16 11:24

Da. Virojatno su za modele sa manjim kotačima pripremljeni i mijenjači, da je na kraju brzina slična.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 14.04.16 11:26

Ne, menjaci su identicni. Sa manjim tockovima jeste nesto sporija, ali je to i dalje brzo za hodanje za njom u bilo kojoj brzini(bar za mene).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 14.04.16 11:33

Bar u tome ja se ne bi složijo sa tobom. Istina, da nisam kosijo sa malom, al pričam za veliko. Prva jako je spora i bar ja mislim,da svak zdrav čovijek za njom u toj brzini može hoditi, inače šteta na benzinu i isto vrijemenu. Bolje se usrijed rada oddahnuti, pa nastaviti sa kositbo naposlijed, kad povrne se snaga. Ne možeš kositi sa 2km/sat. Nema tu matematike. Možda je malo 2 prebrza, pa zato stariji ljudi više u toj brzini ne možedu kositi. JA možem, a po ravninama. Inače isto ne. A prva sigurno je dovoljno spora. Kosijo sam ponekad mali dijo ravnog travnjaka i sa trečo, al to sa vozičkom. No tada treba ti i dosta izkustva na papučicama za kretanje hehe.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 14.04.16 12:21

BCS 622 brzina kretanja:

I-5.5km/h
II-7.5km/h
III-10km/h
IV-14.2km/h

Tako da, mozda u lergasu je oko 2.5km/h, ali tada kosa sporo radi, i propusta sitnu travu. Mora se dati bar pola gasa da moze dobro odsecati planinsku travu, a to znaci da tada ide preko 4km/h sto je za mene ipak brzo.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by iwanho 1 14.04.16 18:49

Ne kužim tvoju matematiku.
Ako na punom gasu ima npr. 3000 okretaja, a na ler gasu oko 800, znači da se s pol gasa vrti na otprilike 1900 okretaja. 1900/3000=0,63.
5,5x0,63=3,5. Dakle to je brzina kod 1900 okretaja i nije prevelika. Meni se čini da je najljepše kositi na oko 1500 okretaja. Ima dovoljno snage i dobro reže.
Brojevi okretaja na ler gasu i maksimalni su moja pretpostavka. Za ovaj izračun nisu presudni, ali su poslužili za dobivanje koeficijenta pri pola gasa.
Ako prepostavimo 900 (ler) i 4000 (puni), na identičan način dobijemo koeficijent 0,61. Zanemariva promjena brzine kretanja.

Meni se čini da su veći problem noge. Njih treba izvježbati.  Laughing

Ja sam nekad kosil s bratovom i ako nije bila pregusta trava, uvijek u drugoj, a ponekad čak i u trećoj.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by vica022 14.04.16 19:58

Po meni sve zavisi od terena gde se kosi a znajuci nase predele i sve vrzine gde se kosi pod velikim nagibima bas i nije lako. Malo sam radio sa Figarom u jednoj takvoj situaciji i dusa mi izasla na nos jer to treba bas biti istreniran i u kondiciji za tako nesto. Blage padine i ravnice su nesto sasvim drugo. Kad je sporija na tockovima ona se uvek moze ubrzati u 2 brzini ili vec trecoj ali nemoze se usporiti vise od prve a i to nekad je potrebno

_________________
Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Avatar10
vica022
vica022
Moderator
Moderator

Broj postova : 483
Join date : 23.11.2015
Age : 52
Lokacija : s. mitrovica

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by iwanho 1 14.04.16 20:56

Kod mene za velike nagibe koriste uglavnom Mute s dodatnim čeličnim kotačima. Kažu da je zakon za velike bregove.
Svaki teren zahtjeva specifičan stroj.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 14.04.16 23:09

Za velike bregove su koze a ne kosačice. Eto moje mišljenje.
No ponekad ne dugo nazad je kosijo sa kosačico 622 i moj otac, a ga 2 godine nazad zdravje opozorilo, da u ovom radu više on nije sposoban. KAd se vračao kuči sa kosačicom iz ločene parcele skroz šumski put, koj vodi uzbrdo, mu postalo loše u grudima. Ugasijo je kosačico, sijednijo i nakon nešto vrijemena otišao sam kuči. Kosačico išao sam tražiti ja drugog dana. Kazao je, da on radije toga više neče raditi. I da se previše tada uplašijo. No naravno ja ga nikako neču ni silovati, pošto nam ni ne treba sijena dosta.
Al sa ove priče htijo sam kazati, da on nikada nije kazao, da je 1 brzina prebrza. I sa toga ja sumnjam, da ak ne možeš više hodati za 1 brzino, onda treba ti omaranje. Al to je samo moje mišljenje i predpostavka.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Gost 15.04.16 9:25

U principu si ti u pravu, tako je razmisljao i konstruktor te kosacice, a plan mu je verovatno bio da se prvenstveno koristi sa vozickom.
Brzina brzog pesacenja je oko 3-4 km/h i za mene je to vec brzo da hodam nekoliko sati ili ceo dan.
Nekada sam kosio i po 14 sati dnevno i dobro se secam tog vremena kada pocnem u 4:30 a zavrsim uvece u 21:30. Ali tada se bilo od dvadest i neku godinu i to su sasvim drugacija vremena.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by reider 1 15.04.16 11:00

Brzina brzog pešačenja do max 5 km/sat. Sijetim se, kad hodao u školo da.
Kositba sa vozičkom je u rangu između piješačenja i izmed traktorske kositbe. Dosta sam si lomijo mozag i razmišljao, kako,da bi se sa ovakve kosačice moglo napraviti stroj, za malo ozbiljnijo mogučnost upotrebe. To znači,da bi mogla sa sijedalom kositi po večim uzbrdicama. Htijo preraditi voziček il napraviti sasvim novog. A na kraju došao sam do krajne procijene, da vozičku treba pogon i težina+hidravlički il zrakom podigavanje kosijonog grebena. Sa drugim riječima kazano-nemoguče.
Tako, da bi ga trebalo uskoro u Resanta preraditi hehe.
Muke su to isusove hodati čitav dan za njo. Kosijo sam nekad od 8sati do 18 sata, al ubijen par dana bijo napokon toga sa dizelsko koso. A od toga imaš samo uništena leđa nakon nešto godin...
Zato svi traktorom kose ravnice, al bregovi promijenjavaju se u šume.
reider 1
reider 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 3089
Join date : 19.01.2014
Lokacija : Slovenija

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Admin 17.04.16 19:36

Pozdrav

I da se kosi sa vozićkom i da se kosi hodajući za kosilicom kod mene su hodali za kosilicom rijetko tko se vozio jer je brdovito ili brežuljkasto, ili nisu bili spretni ili znali dobro sa vozićkom kositi.

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Kosilice & žetelica BCS - Page 3 Empty Re: Kosilice & žetelica BCS

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.