Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LJešnjak

3 posters

Go down

LJešnjak       Empty Re:Lješnjak

Postaj by Admin 02.02.14 23:54

Opis i podrijetlo
Lješnjak od davnina raste na područjima Europe i Azije u pojasu umjerene klime.
Ova grmolika biljka koja doseže 3-8 m visine ima obrnuto jajaste listove dužine 6-12 cm prekrivene malim dlačicama. Cvjetovi se stvaraju rano u proljeće, prije listova. Svaki cvijet može biti muški ili ženski. Muški je cvijet žut i dugačak 5-12 cm, a ženski vrlo mali, velikim dijelom skriven u pupoljku, samo s kratkim svijetlocrvenim laticama (1-3 mm) koje izlaze van.
Plod je orašasto voće (lješnjak) koje sazrijeva u malim grozdovima, oko 1-5 komada u svakom. On je sa svih strana zaobljen, 15-25 mm dugačak i 12-20 mm širok, žutosmeđe boje s malo bljeđim urezom na sredini.

Energetska i nutritivna vrijednost
Energetska vrijednost 100 g svježih lješnjaka iznosi 628 kcal/2629 kJ.
Od toga sadrži 61% masti, 17% ugljikohidrata i 15% proteina.
Od minerala u lješnjaku se nalaze kalcij (114 mg), magnezij (163 mg), fosfor (290 mg), željezo (4,7 mg), cink (2,5 mg), bakar (1,8 mg), mangan (6 mg) i selen (2,4 mcg).

Od vitamina lješnjak sadrži vitamin C (6,3 mg), tiamin (0,6 mg), riboflavin (0,1 mg), niacin (1,8 mg), pantotensku kiselinu (1 mg), vitamin B6 (0,5 mg), kolin (45,6 mg), betain (0,4 mg), vitamin E (15 mg), folnu kiselinu (68 mcg) i vitamin K (14 mg).
Lješnjak u 100 g sadrži 10 g dijetalnih vlakana i 92 mcg luteina+zeaksantina.

Ljekovitost
Ako želite dramatično smanjiti rizik od pojave raka, srčanih oboljenja ili dijabetesa, usporiti starenje, poludite za lješnjacima i orašastim plodovima. Studije preporučuju konzumiranje između 30 i 60 g orašastih plodova dnevno kako bi se maksimalno iskoristila ljekovita svojstva.
Lješnjak može biti izvrsna alternativa vašem uobičajenom snacku između obroka. Šaka sirovih lješnjaka je zasitna i zdrava, tome u prilog svjedoče brojna ispitivanja.

Najviše istraživanja bavilo se ljekovitim djelovanjem orašastih plodova, ubrajajući i lješnjak, na zdravlje krvožilnog sustava. Redovitim konzumiranjem lješnjaka organizmu osiguravate ljekovite tvari koje snižavaju razinu kolesterola u krvi, šire krvne žile, štite srčani mišić, snižavaju krvi tlak te smanjuju rizik od angine i srčanog udara i štite od anemije. Iako se iz nutritivnih podataka uočava da je sadržaj masti visok, treba naglasiti da se u najvećem postotku radi o mono i polinezasićenim mastima. Polinezasićene masti spadaju u grupu omega-3 i omega-6 masnih kiselina, koje djeluju na snižavanje ukupnog i LDL kolesterola i inhibiraju nakupljanje masti na stjenkama arterija. Radi što bolje iskoristivosti ljekovitih tvari lješnjake preporučujemo konzumirati sirove, neoljuštene jer se prženjem znatno umanjuje njihovo ljekovito djelovanje. Tako primjerice tanka kožica na površini ploda sadrži polifenole koji reduciraju rizik od srčanih oboljenja.

Orašasti plodovi sadrže antikancerogene tvari. Fitinska kiselina primjerice, prirodno prisutna u orašastim plodovima i sjemenkama, snažan je antioksidant koji štiti od upalnih procesa te može smanjiti rizik od pojave raka debelog crijeva. Fitosteroli smanjuju pojavu raka dojke i prostate. Lješnjak je bogat argininom koji inhibira rast tumora i potiče imunološki sustav.
Lješnjak također može reducirati pojavu dijabetesa što se pripisuje sastavu masnih kiselina koje potiču strukturu i funkciju membrana stanice. Nadalje pomaže kod usporavanja pojave demencije, makularne degeneracije i žučnih kamenaca.

Od plodova lješnjaka može se dobiti vrlo vrijedno ulje koje se koristi i za prehranu i u kozmetičkoj industriji.
Pokazalo se da ima sličan sastav kao i maslinovo ulje, s visokim udjelom omega-9 i omega-6.
Ulje lješnjaka smatra se vrijednim sastojkom kozmetičkih preparata. S obzirom da se lako upija, pokazalo se da je učinkovito u zatezanju kože, pomaže kod obnavljanja stanica i učvršćivanju kapilara, hidratizira, smiruje i opušta kožu, pa se često koristi i u spa salonima. Masaža djece uljem od lješnjaka pokazala se učinkovita protiv problema dišnih puteva. Otkriveno je da ulje od lješnjaka ima svojstvo filtriranja zraka sunca pa se često upotrebljava u kozmetici za zaštitu od sunca.

Kupovanje i čuvanje
U rinfuzi lješnjake možete kupiti u ljusci, dok ćete očišćene lješnjake naći u pakiranjima od 100 i 200 g.
Optimalna temperatura čuvanja lješnjaka je od 0-7°C, a relativna vlaga treba biti 60-75%. U tim uvjetima lješnjaci u ljusci čuvaju se do godinu dana, a bez ljuske samo 6 mjeseci. Isto tako lješnjaci se mogu zamrznuti i čuvati do dvije godine. Odmrzavajte ih u hladnjaku, a zatim ih prebacite na sobnu temperaturu kako biste izbjegli kondenzaciju.
Od lješnjaka se dobiva i vrlo cijenjeno ulje koje čuvajte na hladnom mjestu do 3 mjeseca.

LJešnjak       2a7bf410

LJešnjak       Screen17








Zadnja promjena: Admin; 10.05.15 20:00; ukupno mijenjano 1 put.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 10.05.15 18:30

Ovih dana sam pokosil travu u mladom nasadu lijeske i oraha.


LJešnjak       1

LJešnjak       4

Sve pokošeno
LJešnjak       6

Stroj je spreman za transport do odma.
LJešnjak       8

Trava se provenula i maknuta iz voćnjaka
LJešnjak       090520151778

Nešto je završilo na gnojnici,
LJešnjak       090520151780

a veći dio na kompostnoj hrpi pored gnojnice.
LJešnjak       090520151779

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by Admin 10.05.15 19:55

Pozdrav

Lijepa priroda,  lijepi voćnjak mladi, a i kuće velike lijepe mora da svi u Njemačkoj radite  jedan malčer  za BCS bi tu dobro došao. Koje sorte  lješnjaka su posađene..

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 10.05.15 21:36

Pozdrav

Hvala na pohvalama. Razmišljal sam da li da izmalčiram s traktorskim malčerom, ali sam se ipak odlučil za klasičnu košnju. Možda na jesen izmalčiram i ostavim da se razgradi kroz zimu.
Sorta je istarski duguljasti. Posadil sam 26 kom, ali 3 su stradali. Na jesen bum presadil mladice koje niču oko sadnica. Ispod velikog grma su orehi, a iznad su lijeske.
Razmišljam o sadnji lijeski na njivu sa jako teškom zemljom, ali ne još ove jeseni.

lp

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by Admin 14.05.15 1:26

Pozdrav

Tako bi se na neki način riješio teške i grube zemlje za obradu nije loša ideja, hoće li uspijevati na toj teškoj zemlji. Novo izrasle mladice treba li cijepi i što kaže struka oko toga presađivanja mladica treba li na što posebnu pažnju posvetit...

Srdačan pozdrav

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 15.05.15 10:18

Nisam nikakav stručnjak za lijesku. I ovo sam posadil prvenstveno za to da ne čistim tu livadu svake godine bez neke koristi. Koliko god bu rodilo, opet bu bolje nek prije. Kao i sve druge voćke koje imam, ni te ne špricam. Jednostavno sam se odlučil uzgoj bez otrova. Jedino u krumpiru ne uspjevam bez "hrane" za zlatice. Sad Zemlja na ovoj parceli je slična onoj koju sad obrađujem, možda i teža (djelomično je crna koju mi zovemo kupinšica - puno gora od ilovače i gline).

Problema bi moglo biti ako buju velike suše. Onda treba povremeno dopelati vode i zalijati. To sam u početku radil i na ovoj parceli.

Mislim da nije potrebno cijepljenje takvih mladica jer ako se puste da narastu pored postojećih, dale bi jednake plodove. Nadam se da je lijeska dosta slična orahu koji daje plodove jednake kvalitete ako se uzgoji iz ploda bez cijepljenja.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 23.11.16 21:23

Mlade lijeske koje su igrom slučaja bile posađene na krivo mjesto su ovih dana presađene na prethodno pripremljena mjesta.

LJešnjak       47

LJešnjak       48

LJešnjak       49

LJešnjak       50

LJešnjak       52

LJešnjak       54

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by Admin 24.11.16 19:17

Pozdrav

Lješnjak 24.11.2016. Zagreb.

LJešnjak       662ca9516554072 LJešnjak       589e99516554311 LJešnjak       Dde884516554385

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by ssucur 24.11.16 19:48

I ja sam uzeo istarski dugi.
ssucur
ssucur
uvaženi član
uvaženi član

Broj postova : 547
Join date : 14.01.2014
Age : 65
Lokacija : Slo-Ljubljana BiH-Ljeb

http://www.mojalbum.com/ssucur

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 24.11.16 22:03

Ja sam uzel kaj je bilo u poljoprivrednoj trgovini kod mene. Razočaran sam kaj se teško odvaja zelena ovojnica. Neke druge sorte se lakše beru. Samo protreseš drvo i popadaju na tlo.

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by iwanho 1 30.12.16 14:47

Nekoliko današnjih fotki.
LJešnjak       2016-12-30-hljevise

LJešnjak       2016-12-30-lijeska-1

LJešnjak       2016-12-30-lijeska-2

LJešnjak       2016-12-30-lijeska-3-2

iwanho 1
super uvaženi član
super uvaženi član

Broj postova : 1499
Join date : 11.09.2014

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by Admin 30.03.20 21:29

Lješnjak  Turopolje, jezero Vukovina, ne znam tko je vlasnik, bio nasad uz cestu radio pauzu i fotografirao.

LJešnjak       Img_2027

LJešnjak       Img_2028

LJešnjak       Img_2029

LJešnjak       Img_2030

_________________
Veseli  čovjek je kao sunce ; kuda god ide osvjetljava

www.aromaticno-ljekovito-bilje.webs.com

Sign by Danasoft - Get Your Sign

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

LJešnjak       Empty Re: LJešnjak

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.