Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.



Join the forum, it's quick and easy

Agro Forum za agrar i selo
Dobro došli svi koji vole agrar & selo.

Internet Agro Forum posvećen je ljubiteljima agrara i sela bio to svakodnevni posao i život ili jednostavno ljubitelji agrara i sela. Tu smo sa ciljem međusobne suradnje u savladavanju životnih zadaća u agraru tako i u kreiranju budućnosti našeg agrara. Svaki savjet iz agrara je dobro došao.

Sloga je naša budućnost.

Agro Forum za agrar i selo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pčelarstvo

+4
serafian
fireman.peter
tomotraktor
Admin
8 posters

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Pčelarstvo     Empty Pčelarstvo

Postaj by Admin 01.01.14 23:47

opčenito o pčelarstvu bolestima liječenju vrcanju meda
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:pčelarstvo

Postaj by Admin 17.01.14 23:50

Tomotraktor.

Pozdrav za sve forumaše ljubitelje pčela i pčelarstva. Za početak evo par moijih slika vezanih za temu.

Pčelarstvo     1cbad2d8524fca570ff2a971

Pčelarstvo     F2a31b492e48f390ddc235d8


Zadnja promjena: Admin; 17.01.14 23:55; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : prepravak u temu pčelarstvo)
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 22.01.14 9:14

pozdrav i tebi!!! eto i ja sam počeo prošle godine sa pčelama..skroman početak samo dvije košnice  Very Happy 
Nadam se ove godine razviti još par društava

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 23.01.14 1:09

Pčelari ima li bagrema kod vas ,kod nas ima jako puno i daje puno meda u povoljnim uvjetima godine.

Pčelarstvo     Dsc050471

Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 23.01.14 9:35

Kod nas ima bagrema ali mi je dosta daleko pa neznam oče ga uspjet skupit.posto smo tek lani uze eli ali pcele
Sad sam kupio pogače vjerojatno cu im morat dat jer su dosta pojele meda.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Pčelarstvo

Postaj by tomotraktor 28.01.14 15:30

Ja trenutno u slobodno vrijeme pomalo, pripremam sanduke, za proljeća, i naručio sam još košnica pa lagano, farbam, sklapam okvire i uvlačim žicu.
[img(800px,600px)]Pčelarstvo     P57o[/img]
[img(800px,600px)]Pčelarstvo     Tvh0[/img]
pozz
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 28.01.14 15:55

Pozdrav koje vrste meda imate i kakva vam je bila prošla godina  vozite košnice na pašu ili ne hvala pozz..
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Pčelarstvo

Postaj by tomotraktor 28.01.14 17:14

Ja pčele, ne nosim nigdje, stacionirane su mi na jednom mjestu. I da kažem da sam još početnik u tom trenutno imam 10-tak košnica, ali mislim to još konstatno pomalo koliko mi financije dozvoljavaju širiti. Što si tiče vrste meda mogu reći da je to većim dijelom livada, ima svašta i bagrema ne u velikim količinama ali dovoljno, niskog rastinja, šume, a livade po najviše. Prošla godina kod mene je bila super, samo da sam imao veći broj košnica. Ja sam kao i drugi pčelari oko mene vrcao u tri navrata. Imao sam za vrcati iz samo dvije košnce, iz koijih sam u ta tri navrata izvrcao ukupno 60 kg. meda i prezadovoljan. To mi je bilo prvo vrcanje. Neznam u kakvom stanju će pčele izaći iz zime, ovo vrijeme je malo upitno, ja sam zabilježio 18.01.2014. pčele pravo unose polen, što je za ovo doba godine kod mene neprirodno. Još su u dobrom stanju, hrane imaju, što će biti naproljeće budemo vidjeli. Pozz
[img(800px,600px)]Pčelarstvo     Y3mw[/img]
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 29.01.14 23:28

Kažeš početnik pčelar ,ono prvo vrcanje ti je odlično ,i ja bi počeo ovo proljeće ako mi što drugo ne izleti na neke obaveze mislim ,kod mene ima livade ,bagrema,lipe, imam mali nasad lavande pa bi tu probao sa dve tri košnice.Na Banovini još ima kesten ,negdje i amfore koliko kod tebe dođe nova kompletna košnica može u eurima .

Da rano je to za izlazak pčela ovdje sad stisla zima i minusi dosta se ljudi žali neznaju što če zateč u prolječe.

Brežan 1 vidim i ti se baviš pčelarstvom  koliko dugo se več baviš pčelama.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Pčelarstvo

Postaj by tomotraktor 30.01.14 10:19

Prošla godina je kod mene zaista bila dobra, rekao sam samo da je bilo više košnica za vrcanje.
Ako imaš volje, i malo vremena nabavi košnice, sigurno ćeš imati pravog meda barem za sebe. Ja se planiram širiti, koliko financije dozvoljavaju, da imam u mirovini s čim zanimati. Kod mene cijena košnice se kreće od 30 eura pa do 50 eura, znači podnjača, tri sanduka s 30 okvira, hranilica i krov. Samo naprijed kako si opisao to područje, to je jako lijep predio za pčele. U svakom slučaju samo neka je čista paša za njih bez većih površina koje se tretiraju pesticidama.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 30.01.14 14:44

da imam uzimljeno na 6 košnica koje su za sada dobro. Bile su već vani i počele sa unosom peludi, vidio sam čak i legla , pa sam ih prihranio mednom otopinom. Sada iom je največi neprijatelj glad i  varoza na što treba paziti.Ja konkretno prihranjujem sa malo medne otopine u flašice, a tretiranje protiv varooe sam vršio bevitalom netom prije snijega i sad je sve ok.Košnice radim doma sam, jedino kupim okvire oni su malo kompliciraniji za izradu.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 30.01.14 18:57

Tomotraktor,to je dobra cijena za kompletnu košnicu u poljoljekarni u ZG cijena je oko 80.eura tako čuo od drugih pčelara ,jedino privatno rade za 50.eura komlet i dovoze kući kad nakupe količinu ali iz Slavonskog Broda .  Paše ima lijepe lipa,bagrem livada kod mene ostalo puno dalje ,sad treba vremena i znanja. study 

Vidim brežan 1 da si ti krenuo isto dobro koje vrste meda imaš i kakva ti je bila prošla godina (mogao bi mi biti mentor ha ha ha). Very Happy
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 30.01.14 19:53

Večina livadanešto kestena, neznam kolko ga je već sada točno jer je nešto rasprodano, nešto ostavio za prihranu i tako.Od biljog svijeta ,pa ima bagrema lipe kestena , vočke , divlje kupine, a prevladavaju livadno cvijeće, tako da je kod nas na stacionaru teško dobiti čisti sortni med. Vidio sam u gornjem tekstu da netko spominje rani unos peluda, da tako je pčele su za lijepog vremena, sad prije snijega počele sa unosom peludi, jer je vegetacija bila krenula, a ujedno to znači da ima i legla, odnosno kad počne unos peluda i matica počinje sa zanošenjem jajašca i sad kad je zima nastaje problem. Matica prestaje nesti, pčele stvaraju klupko da se štite od zime, ali ako ima legla onda se klupko smješta preko legla,što je nagonski i košnica-pčelac ako nema dostupnu hranu u blizini legla, bez obzira , može imati i 20 kg meda u košnici, pčele neće napustiti leglo i zapravo ukoliko nema intervencije pčelara zajednica umire u punoj košnici meda, još ako je bio jak napad varoe i nije adekvatno i na vrijeme tretirana to je onda propalo.Nažalost tako je mi nemožemo dresirati pčele ,već se moramo prilagoditi njima, a kako one reagiraju na promjene u  prirodi i mi se u skladu s tim moramo prilagođavati. znači nos u košnicu i pratiti situaciju, nadam se da će sve proči dobro. What a Face What a Face Pčelarstvo     Chae

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 30.01.14 20:11

Brežan 1, lijepi je to biljni svijet svega pomalo nema kaj ,koja vrsta meda je osobno tebi najbolja za konzumaciju ,i koliko vremena ti oduzimaju tih šest košnica u sezoni.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 31.01.14 11:49

Pa ja preferiram livadni,ili ti cvjetni što je skoro i isto samo što se proljetni medovi deklariraju više kao cvjetni jer više vočki i drveća cvjeta, dok je ljetni koncentirani na livadno cvijeće.Uglavnom ima sastojine više vrsta bilja s time i više ljekovitih i aromatičnih svojstava. Takodjer je skloniji kristalizaciji, što je recimo kod bagrema manje izraženo, ali je zato on i vrlo blagi med, te ga ljudi zbog toga možda više preferiraju.Bagrem je dobar za razne pripravke ili mješavine , rakije ,likere.
 Sad što se vremena tiče to je individualno stvar vještine ,pripreme i iskustva,ajmo reći kad idem na pčelinjak onda idem raditi samo to i treba mi od 1-2 sata stim da se ne žurim.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Pčelarstvo

Postaj by tomotraktor 01.02.14 22:07

Stigla nova pošiljka, pa ponovo ispočetka. Pripeme za proljeće.

[img(800px,600px)]Pčelarstvo     Qjs5[/img]
[img(800px,600px)]Pčelarstvo     Ntop[/img]
[img(800px,600px)]Pčelarstvo     K2b6[/img]

LP pčelari.
tomotraktor
tomotraktor
član
član

Broj postova : 208
Join date : 13.01.2014
Age : 51
Lokacija : Kreševo, BiH

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 02.02.14 17:00

Brežan1 svaka čast imam od koga učiti,vrlo poučno pišeš baš ti hvala na tome .Dakle proljetni ili cvijetni med okvirno koliki je prinos meda po košnici takve vrste ,znam da je to individualno ali neki prosjek .
Da od bagrema je fin i lagan med ,konzumirao sam i od kestena no on je jači i dosta teško pada na želudac, bar meni jedino manje količine konzumirati bi bilo onda poželjno,ima i nekakav zeleni med koji se dosta reklamira protiv raznih alergija ,ima ko kakva saznanja dali stvarno djeluje protiv alergija ,primjer ambrozija.


Tomotraktor napreduješ ti dobro, bit če meda za izvoz samo tako baš mi je drago to je unosan posao i ne zahtijeva baš previše vremena koliko vidim još naš i opušta rad uz pčele relaksira.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty pčelarstvo

Postaj by Gost 03.02.14 14:24

Admin je napisao/la:Brežan1 svaka čast imam od koga učiti,vrlo poučno pišeš baš ti hvala na tome .Dakle proljetni ili cvijetni med okvirno koliki je prinos meda po košnici takve vrste ,znam da je to individualno ali neki prosjek .
Da od bagrema je fin i lagan med ,konzumirao sam i od kestena no on je jači i dosta teško pada na želudac, bar meni jedino manje količine konzumirati bi bilo onda poželjno,ima i nekakav zeleni med koji se dosta reklamira protiv raznih alergija ,ima ko kakva saznanja dali stvarno djeluje protiv alergija ,primjer ambrozija.


Tomotraktor napreduješ ti dobro, bit če meda za izvoz samo tako baš mi je drago to je unosan posao i ne zahtijeva baš previše vremena koliko vidim još naš i opušta rad uz pčele relaksira.



Pa gledaj to ovisi o više čimbenika, ljudi često misle da je pčelarstvo samo košnica i pčele i gotovo, naime nije niti blizu toga, da bi prinos bio dobar u prolječe već treba raditi na razvoju jake zajednice , jer samo jako i dobro razvijena zajednica može imati i dobar unos, -puno pčela -puno i unosa, drugi faktor je dakako vrijeme i po meni jedan od bitnijih, ako je proljeće dobro ,bez puno oborina, vremenskih oscilacija,mrazeva, tada će se dobro razvijati biljni svijet, a znamo da bez cvijeća i drveća nema meda peluda i propolisa, kod nas i na stacionaru možemo reći pod uvjetom da su svi parametri dobri moguć je prosjek oko 15 kg, s tim da je svaka košnica -zajednica priča za sebe.
Zeleni med može biti Medljikovac ,to je jedini med koji je zapravo životinjskog prijekla ,jer ga pčele rade od soka koje ispuštaju biljne uši koji je također sladak, a biljne uši ga dobivaju sisanjem biljnih sokova i ovna ako je velik udjel crnogorice taj med zna biti zelenkast, ali su takovi dosta rijetki, a može biti i cvijetni gdje je velik udio peluda crnogorice,kojeg pčele teško skupljaju jer je suh.
Med od kestena jes gorkast ,katkad i rekao bi daje okus kao da je ljutkast, to je zato jer je jak u pravu si i taj med je preporučljivo konzumirati kod želučanih tegoba, bit je u kontanti, znači ne uzimati npr.kad sii već prehlađen, već svakodnevno kroz godinu žličicu -dvije dnevno.

Što se tiče alergija e tu treba biti oprezan, najbolje bi bilo konzumirati med koji je sa pčelinjaka negdje iz okoline gdje živiš jer ako je netko alergičan onda je izvor u blizini. Svaki med sadrži određeni udio peludi, pa konzumiranjem meda se postepeno i stječe imunitet prema alergiji, ali za takvo što bi svakako trebalo biti u kontaktu sa lječnikom i pčelarom od kojeg se med uzima, jer postoji mogućnost da ti, ako su rezultati dobri, ako stječeš imunitet, pčelar po naruđbi doda malo više peludi i tako proces ide do zadovoljavajuče granice, ni napominjem pelud je alergen i s tim treba biti OPREZAN i ponavljam takve terapije ne provoditi bez NADZORA I SUGLASNOSTI SVOJEG LJEČNIKA  Exclamation 

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by fireman.peter 03.02.14 20:16

Zanimljivo ovo oko alergije. Nisam znao da je moguče na neki takav način steči imunitet.
Moja žena je alergična baš na pelud pa je ova informacija interesantna.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 04.02.14 19:14

Nema problema, ali neka pripazi ,neke alergije se očituju u vidu osipa ,svrbeža ,a kod nekih otiču pojedini organi (oči ,usne i sl), a od svih najteža je kada se zatvori dušnik, stoga ponavljam može se, ali kako sam naveo oprez i u suradnji sa stručnom osobom-liječnikom.
Ne bih volio da se nekome nešto dogodi. Api terapije su uglavnom, zakonski rečeno, pomoć u lijećenju. farao 

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by fireman.peter 04.02.14 20:47

Razumem šta hočeš reči. Nije to tek tako, da sam nešto probaš lječiti. Opasno bi bilo to na takav način.
fireman.peter
fireman.peter
Moderator
Moderator

Broj postova : 1425
Join date : 01.01.2014
Age : 51
Lokacija : SLO

http://www.mojalbum.com/firemanpeter

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 08.02.14 18:55

Evo dečki zatoplilo je,vele i do 15 stupnjeva i to u dužem naredom periodu.Sad če biti veselo na pčelinjacima još jučer gledam , još ima snijega a pčele već vani, a danas već pelud nosi, neznam od kuda ali nose.Trebati će skoro u provjeru košnica,provjeriti kako se stoji sa hranom, leglo i općenito stanje zajednica

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 08.02.14 21:05

Evo danas je tata bio u gudovcu na sajmu pčelarstvo i stvarno ima svega i dosta povoljno,al malo ljudi.
Evo danas smo dali pčelama pogače i utoplili ih.
Matice su mi već počele lec jajašca radi ludog toplog vremena i pojele su puno oko 9kg po košnici a stavili smo im oko 10-11kg.
Dosta su dobre nije ih puno pomrlo ja sam zadovoljan posto smo početni i druga nam je godina ovo.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re:Pčelarstvo

Postaj by Admin 08.02.14 21:29

Brežan1, te  terapije protiv alergijana na pelud, žličica-dvije to si mislio na zeleni med ili standarni med bagrem,livada,lipa itd...
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 3737
Join date : 11.12.2013

https://agro.forumhr.com

[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Gost 09.02.14 1:23

Ako hoćeš nešto prirodni protiv alergije astme,bronhitisa i probavnih problema kupi u ljekarni ulje crnoga kima u bocici 3x1 žličica čajna 3mj pa prekid.
Pomaže i kod drugih oboljenja jako dobra stvar mene je spasilo od dvije vrste bolesti nisam vise znal kaj da uzimam.
To se ulje dobiva hladnim prešanjem egipatskog crnog kima.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Pčelarstvo     Empty Re: Pčelarstvo

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.